Letošnje poletje najbolj vroče v zgodovini meritev

Letos je svet doživel najbolj vroč junij in avgust doslej, pa tudi najbolj vroč dan in najbolj vroče poletje na severni polobli v zgodovini meritev, so sporočili iz Službe EU za spremljanje podnebnih sprememb – Copernicus.

V poletnih mesecih je bila povprečna temperatura zemeljskega površja na severni polobli najvišja doslej in za 0,69 stopinje Celzija višja od povprečja med letoma 1991 in 2020.

Do konca leta bi se morale povprečne temperature zemeljskega površja znižati za vsaj 0,30 stopinje Celzija, da bi bilo letošnje leto hladnejše od lanskega.

Ker se takšno nihanje v zgodovini meritev še ni zgodilo, je vse bolj verjetno, da bo letošnje leto preseglo lanske vrednosti in postalo novo najtoplejše leto v zgodovini meritev.

Vir: STA

Če se bodo temperature še naprej povečevale, se lahko soočimo z resnimi posledicami, kot so pogostejši vročinski valovi, večja verjetnost ekstremnih vremenskih dogodkov, kot so nevihte in suše, naraščanje morske gladine, ki ogroža obalna mesta, ter gospodarske težave zaradi vpliva na kmetijstvo in infrastrukturo. Razumevanje teh tveganj je ključno, da lahko sprejmemo ukrepe in omilimo posledice podnebnih sprememb.

Vir: Climate Change – NASA Science, Harvard Gazette

Podobni prispevki

Najbolj priljubljeni prispevki